A vakolható homlokzati hőszigetelés főbb előnyei:
- Ma a kőzetgyapotos rendszerek összes rendszerkomponense nem éghető, tehát megakadályozzák a homlokzati tűzterjedést
- Kiváló páraáteresztő tulajdonsággal rendelkezik
- Nincs értelmezhető hőmozgása, ami a homlokzatszínezés vonatkozásában szabad kezet ad a tervezőnek
- Nem zsugorodik, a gyártást követő pihentetés szükségtelen
- Rovarok vagy madarak sem károsítják
- A kőzetgyapot nem minősül veszélyes hulladéknak, ezért kommunális hulladéklerakóban is elhelyezhető, sőt a bontás utáni újrahasznosítása is megoldott
A vakolható homlokzati kőzetgyapot lemez felhelyezéséhez ragasztásos és mechanikai rögzítést kell alkalmaznunk.
A cél az, hogy a kőzetgyapot lemez felületének legalább 40%-a ragasztott legyen, de a peremek mentén a ragasztásnak folytonosnak kell lennie. Az épület külső és belső sarkain a lemezeket kötésben kell elhelyezni. A lemezek felragasztását követően a lemezeket dübelekkel rögzíteni kell. A dübelezéshez csak minősített dübelt érdemes használni.
100 m-es épületmagasságig m2-enként 6 dübelt kell felhasználni, de az épület szélein 8 m homlokzatmagasság alatt a dübelezés sűrítésére nincs szükség, míg 8 m felett a dübelezést sűríteni kell a nagyobb szélterhelés miatt. A rögzítések sűrítéséhez a szélső sávokat az épület alaprajzi méretei szerint kell meghatározni. A dübelezés nem helyettesíti a ragasztást, ugyanis a hőszigetelés és a külső vakolatréteg önsúlyából adódó csúsztatóerőt csak a ragasztás tudja felvenni.
Amennyiben energiahatékony téglával készült a falazat, kérjük vegye figyelembe annak gyártójának ajánlásait, hogy a fal légtömörségének biztosítása érdekében szükséges-e külső légzárást biztosító külső alapvakolatot elhelyezni vagy sem.
Ajánlott hőszigetelőanyag vastagság: 10–15 cm